Kemal Kılıçdaroğlu yine tarafını belli etti

Bilgili Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
824,262
Tepki
3
Puan
38
Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri küstah bir paylaşımla 4 yıldır tutuklu olan Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını istedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala çağrısına tepki göstererek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na "İstenmeyen adam ilan edilmeleri" talimatı verdiğini açıkladı.

Ülkeyi hızla uçuruma sürekleyen Şahıs, bu sefer de "10 büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilmesi emrini” vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına!

— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk)

KILIÇDAROĞLU "İSTENMEYEN ADAMLARA" SAHİP ÇIKTI

10 ülkenin Kavala çağrısına destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ülkeyi hızla uçuruma sürükleyen şahıs, bu sefer de '10 büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilmesi emrini' vermiş. Açıkça söylüyorum; bu hareketlerinin sebebi milli çıkarları korumak değil, mahvettiği ekonomiye suni gerekçeler yaratma çabasıdır. Dönüp bir bak halkın sofrasına."MİLLİ DURUŞA KARŞI KULLANDIĞI DİL HEP AYNI

CHP Liderinin Türkiye'nin milli menfaatlerini uluslararası arenaya karşı savunmak söz konusu olduğunda iktidarı eleştirirken kullandığı dil ve yöntemin hep aynı olması dikkat çekiyor. İşte Kılıçdaroğlu'nun Batı'nın sözcüsüymüş gibi Türkiye'nin aleyhine olmasına rağmen bu düşüncelerini halkın yanındaymış gibi dış politikada "180 derece değişimle" "Huzur" getiren çizgisi.

"DOĞU AKDENİZ'DE NE İŞİMİZ VAR"

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Libya ile deniz sınırlarını yeniden çizdiği anlaşmaya karşı çıkan CHP Mehmetçiğin Libya'da askeri gücüyle bunu mühürlemesi için hazırlanan Meclis'e gelen tezkereye de HDP ve TİP'le birlikte "Hayır" oyu kullanmıştı. Kılıçdaroğlu'nun Libya konusunda "orada ne işimiz var" deyişi de büyük tepki toplamış sonrasında ise halkın nazarında puan toplama adına "Neden orda yokuz" gibi ilginç bir çıkış yapmıştı.

KIBRIS MESELESİNDE AB TEZLERİ

CHP bağımsız Kıbrıs Türk Devleti'nden ziyade özünde çok dillendirmese de ABD ve AB'yi küstürmeyecek "İki devletli konfederasyon" tezinden yana bir dış politika taraftarı.

"YPG KENDİ VATANINI KURTARMAK İÇİN ÖRGÜTLENMİŞ BİR OLUŞUM"

Kılıçdaroğlu yine Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye karşı başlattığı Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı operasyonlarında bebek katilerini "YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur." diye tanımlayarak Türk insanına masum göstermeye çalışmış lafı "YPG bizi mi vuracak"a kadar götürmüştü.

"ORTA DOĞU'DA NE İŞİMİZ VAR?"

Orta Doğu'nun kalbine ikinci bir terör devleti kurmak ve kontrolü ele geçirmek için Suriye'de bulunan ABD ve Rusya'ya karşı çıkmayan CHP lideri Türkiye'nin etrafında oluşan ateş çemberini yok sayarak "Orta Doğu bataklığında bizim ne işimiz var? Allah aşkına bir Allah'ın kulu çıksın, Orta Doğu bataklığında Türkiye'nin ne işi var? Biz niye oraya girdik? Hangi gerekçeyle girdik? 'Efendim, oraya giriyoruz.' Niye girdik?" demişti.

İŞGALCİ ERMENİSTAN'I KINAMADAN AZERBAYCAN'A "BARIŞ" ÇAĞRISI

Karabağ savaşında Türkiye kardeş Azerbaycan'a tam desteğini açıklamasına rağmen CHP işgalci Ermenistan’a toz kondurulmadığı bildirisinde “Azerbaycan’ın ve Ermenistan’ın yoksul çocuklarının hayatları, iktidarlarını savaş çığırtkanlıkları ve düşman üretme üzerine kuran siyaset elitlerinin tercihlerine feda edilemez” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz de Batı'nın Azerbaycan'ın haklı mücadelesine gölge düşürecek kirli propagandasını, "Maalesef gelen haberlerde, Türkiye'den Azerbaycan'a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan'a gönderildiği ifade ediliyor." sözleriyle tekrarlamıştı.

CHP'NİN DIŞ POLİTİKADA "180 DERECE DEĞİŞİM" SÖZÜ

CHP Lideri Kılıçdaroğlu dış politikada milli menfaatleri bir kenara koyarak hiç kimseyle mücadele etmediği "huzurlu" politikasını şu sözlerle ifade etmişti;

180 derece değişecek dış politika. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Türkiye-İran-Irak ve Suriye. Egemen güçlerin hakim olduğu bir Ortadoğu coğrafyasına barış gelmez. Barışı getirecek olanlar buradaki halklardır, buradaki devletlerdir. Beraber bir araya geleceğiz. Barış, huzur içinde yaşayacağız. Mısır’la asla kavga etmeyeceğiz. Suriye ile, Irak’la, İran’la kavga etmeyeceğiz. Hiç kimseyle kavga etmeyeceğiz. Kavga hiçbir topluma yarar getirmiş değil. ‘Yurtta barış Dünya’da barış’ barış varken niye kavga? Sözümdür, bir şey daha yapacağız.
 
Üst