Kılıçdaroğlu: Emlak vergisinin yüzde 1'i muhtara verilse ayıp mı olur?

Bilgili Forum

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Ağu 2021
Mesajlar
824,262
Tepki
3
Puan
38
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de Türkiye Muhtarlar Buluşması'nda konuştu.

Türkiye'de demokrasi çarkının iyi çalışması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bu çarkın en büyük halkasını siz muhtarlar oluşturuyorsunuz" dedi. Kılıçdaroğlu, muhtarlıkla ilgili atacakları adımları şöyle özetledi:

"1833 yılı Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yapılan bir muhtarlık seçimi. Milletvekili seçiminden önce bu topraklardan yapılan ilk seçim muhtarlık seçimi. İlk kadın muhtar da 1933 yılında Aydın'da. Bu kurum ne kadar değerli, önemli? Siyaset bu kuruma yeterli desteği veriyor mu? Değeri de önemi de vermiyor. Değeri ve önemi nasıl vereceğiz? 82 kanun, tüzük ve yönetmelikte muhtar adı geçer. Ne siz bilirsiniz ne de ben bilirim. Sadece araştırdık, nerede geçiyor diye. Temel muhtarlık kanunu yok, muhtarlık kanununa ihtiyacımız var bizim. 105 maddeden oluşan muhtarlık kanunu taslağı hazırladık. İlgili kuruluşlara gönderdik. Birleşik oy pusulasının olması lazım."

"BÜTÇENİN YÜZDE 1'İ MUHTARA VERİLSE AYIP MI OLUR?"

Muhtarlara bütçe ayrılması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sizin bir bütçeniz yok. Siyaset kurumu 'çarçur edecek, para yok' diyor. Sizin bütçeniz olması lazım.

Emlak vergisi belediye başkanlarına verilir. Onun yüzde 1'i, yüzde 2'si muhtarlara tahsis edilse ayıp mı olur, yanlış mı olur, günah mı olur?"
 
Üst